❱ Dental implant nedir?

Dental implant, dişlerinizde eksik olması durumunda çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır. Bu vidaların üzerine, protez dişler eklenir. Implant vidaları, diş kökünü taklit ederek dayanıklı ve kolay kullanım sağlar. Tek diş kayıplarında diğer dişlere zarar vermeden tedavi için, tam dişsizlik durumlarında hareketli protez yerine daha konforlu kullanım için tercih edilebilir.

❱ Nasıl bir tedavi süreci geçireceğim?

Öncelikle, titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2-4 ay arasında beklenmelidir. Eğer çene kemiğine müdahalede bulunulmuşsa bu süre 6 aya çıkabilir.

❱ Diş implantları nasıl avantajlar sağlar?

Çene kemiğinin protezleri kullanımına bağlı olarak değişmesi, protez kullanımını zorlaştırmaktadır. Implant ise direkt olarak kemiğe sabitlendiği için kendi dişiniz gibi kullanılabilir.

Implant

 • ❱ Zor bir ameliyat mı geçireceğim?

  Bu operasyon sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissetmezsiniz. Operasyon öncesinde ilaçlarınızı almalı, işlem sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

 • ❱ Ameliyat sonrasında şişlik olur mu?

  Yanaktaki şişlik, ilk gün yapılan buz kompresi ile atlatılabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları aldığınız sürece şiddetli ağrılar yaşamazsınız.

 • ❱ İnsan vücuduna uyumlu mu?

  Titanyum malzeme, insan vücuduna uyum sağlar. Bu sayede herhangi bir alerji ya da toksik risk yaşamazsınız.

 • ❱ Dental Implant kimlere yapılabilir?

  Sistemik hastalık yaşayan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan kişilere önerilmese de, hastalık kontrol altına alındıktan sonra implant herkese yapılabilir.

 • ❱ Sigara implantı etkiler mi?

  Evet etkiler, iyileşme sürecinde iyileşmeyi yavaşlatacağı gibi enfeksiyona da yol açabilir. İyileşme sağlandıktan sonra ağız içindeki kanlanmayı yüksek ölçüde azalttığı için kötü oral hijyen ile birleştiğinde implantın kaybına yol açabilir.

 • ❱ Ne kadar süre kullanabilirim?

  Sistemik hastalık yokluğunda İyi bir oral hijyen ile implantlar ağız içinde hayat boyu kullanılabilri durumda kalırlar.

 • ❱ Bekleme sürecinde takma dişlerimi kullanabilir miyim?

  Doktorunuz protezlerinizi implantlara adapte ederek kullanmanızı sağlayabilir.