DİŞ HEKİMLİĞİNDE BONDİNG NEDİR?

DİŞ HEKİMLİĞİNDE BONDİNG NEDİR?

Bonding  kelime anlamı olarak yapıştırma,bağlanma anlamına gelir. Bağlayıcı kuvveti yüksek, farklı opaklık ve şeffaflıkta renk seçenekleri olan yeni nesil dolgu malzemelerini,yeni nesil güçlendirilmiş porselenlerin kullanımı ile birlikte gülüş estetiğinin maksimum seviyeye çıkarılması hedefleyen estetik çalışmalar BONDİNG adı altında tanımlanmakta ve kullanılmaktadır.

KULLANIM  ALANLARI NELERDİR?

Dişlerin yüzeyinde gelişimsel veya doğuştan defekt,renk bozukluğu,şekil bozukluğu olması durumunda

Doğuştan bazı dişlerin eksik olmasına bağlı ideal gülüş estetiğinin sağlanamaması durumunda

Dişler arasında mevcut olan özellikle geniş aralıkların (diestama) kapatılmasında

Aşırı miktarda kesici kenar kırığı olan dişlerin tedavisinde

Dişlerinin hizası düzgün olmayan, ortodontiyi tercih etmeyen ya da tel tedavisi yapılamayacak,süre sıkıntısı olan hastalarda

Daha önce yapılan ön bölge dolgularının  yapısının ve renginde değişiklik olması durumunda bu tedavi yöntemi uygulanabilir.

NASIL UYGULANIR?

Dişlerin birbirleriyle ve dişetleri ile olan ilişkisi radyografiyle birlikte değerlendirilir.Varsa alternatif  tedavi seçenekleri de açıklanır.Bu uygulamada diş yüzeyinde materyal kaldırılmadan,herhangi bir aşındırma işlemi uygulanmadan yapılan preless tekniği veya minimal aşındırmalar oluşturarak  lamine tekniği kullanılabilir.Burada hangi tedavi seçeneğinin uygun olacağı hekim tarafından belirlenir.Tedavi sonucunda nasıl bir bitim öngörüldüğü mock-up  ile birlikte dijital olarak desteklenerek hastaya aktarılır.Hastanın estetik gülüşten beklentileri ve talepleri değerlendirilerek  hekim-hasta çalışmasıyla birlikte planlamadan sonuca gidilir.

ŞEKİL 1-HASTAYLA BİRLİKTE İSTENİLEN GÜLÜŞ TASARIMI DİJİTAL OLARAK YAPILIR

ŞEKİL 2-MOCK UP-ÖNGÖRÜLEN TASARIM LABAROTUVARDA HAZIRLANDIKTAN SONRA GEÇİCİ OLARAK DİŞ YÜZEYİNE  IŞINLAN DOLGU BENZERİ MATERYALLE HASTAYA GÖSTERİMİ YAPILIR VARSA YAPILACAK MODİFİKASYONLAR KARARLAŞTIRILIR.SEANS SONUNDA BU DOLGU BENZERİ MATERYAL ÇIKARILIR.

TEDAVİ SÜRESİ NEDİR?

Uygulama yapılacak diş sayısına, dişlerdeki deformasyonun ve kırıkların boyutuna, diğer diş hekimliği uygulamalarının gerekli olup olmamasına göre değişmektedir. Hasta doktor uyumu ve ağız sağlığının yeterli olması da  bu uygulamada süreye etki edecektir.Dişlerde çok az aşındırma yapılması veya aşındırma yapılmadan bu uygulaması,estetik geçici dişlerin seanslar arasında kullanılması  işlem süresi bitimine kadar estetik veya fonksiyonel açıdan bir problem oluşturmamaktadır.

CategoryGenel

© 2020 - Gencer Dental Tüm hakları saklıdır. Created By:MODD/group

Bize Ulaşın    +90 (212) 669 64 32