Gömük diş nedir? 

Kemik altında kalmış dişlere gömülü diş denir.  

Gömülü kalabilecek dişler hangileridir? 

Küçük azı dişleri, köpek dişleri ve 20’lik dişler diş eti ya da kemiklerin altında kalabilir, gömülü bir diş olabilirler.  

Gömük dişlerin çekilmesi için hangi durumda olması gerekir? 

Gömülü yirmi yaş dişleri çenede ağrıya yol açabilir, ağız açmada kısıtlılık, yanak içinde yaralanma ve kötü ağız kokusu oluşturduğu zaman yirmilik dişler çekilmek üzere değerlendirilmelidir. Panoramik film çekildiğinde ise çene kemiğine ve çevresindeki dişlere zarar verdiği tespit edilen gömülü dişlerin de çekimi gerekmektedir. 20’li yaşlarda yara iyileşmesi daha hızlı olduğundan çekimi planlanan bir gömülü yirmi yaş dişinin bekletilmeden çekilmesinden fayda vardır. 

Gömülü diş operasyonundan sonra ağız bakımı ve beslenme 

Gömülü dişi çekimi anestezi eşliğinde gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte iyileşmenin hızlı olabilmesi için seçilen cerrahi teknik kadar evde bakım ve uygulamalar da önemlidir. Aralıklı soğuk kompres uygulaması, ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına devam edilmesi uygun olacaktır. Cerrahi işlem sonrasındaki ilk 24 saat dinlenilmesi, ılık, çok fazla çiğnenmemesi gereken ve tanesiz beslenme uygun olacaktır.  

Gömülü diş çekimi sonrası ağrı durumu nasıl olur?

Lokal anestezi süresinin geçmesine yakın hafif ağrıların olması normaldir ve bu gibi durumlarda hafif ağrı kesicilerle günü tamamlayabilirsiniz. 

Gömülü diş operasyonundan sonra yüz şişmesi olur mu? 

Yanaktaki ödem dişin durumuna göre ve kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bu durumda bir günlük soğuk tampon yapılabilir.  

Gömülü Dişler

Gömülü Dişler