Parsiyel Diş Protezleri (kancalı protez) Nedir? 

Parsiyel diş protezleri, sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılan protezlerdir. Dişsiz bölgenin önündeki dişe, protez kanca ile tutunduğu için kancalı protez olarak ta isimlendirilir.

❱ Kancalı diş protezleri kaç günde ve kaç seansta yapılır?

Parsiyel diş protez aşamaları tam protez aşamalarıyla aynıdır. Parsiyel diş protezler de ölçü ve çeşitli provalar ile ortalama 5 seansta hazırlanır. 

Kancalı diş protezlerinin kullanımı kolay mıdır?

Parsiyel protezler kancalar yardımı ile dişlerden destek alırlar. Takarken ve çıkarırken ilk yapıldığında çok sıkı iken zamanla daha rahat takıp çıkarılır. Ancak sabit protezlerin konforu ve çiğneme etkinliği parsiyel diş protezlerinde de beklenemez.

Kancalı diş protezlerinin kullanımına alışılır mı?

Bu tip diş protezleri alt çenede dilin altından, üst çenede ise damaktan geçen metal kısımlara sahiptir. Protezde bu parçaların olması ilk başlarda alışmayı zorlaştırır. Fakat, belirli bir süre geçtikten sonra çoğu hasta kendi dişiymiş gibi bu protezleri rahatça kullanır.

Kancalı diş protezleri nasıl temizlenir? 

Parsiyel protezlerin temizliği tam diş protezleriyle aynıdır.

Diş protezleri ile rahat yemek yenir mi? 
Parsiyel diş protezleri hem yumuşak dokudan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapıldığı için tutuculuğunda problem yaşanmaz. Rahatça kesme, ısırma ve öğütme işlemleri yapılabilir. Ancak sabit protezlerdeki konfor ile aynı olmaz.
Diş protezi yemek esnasında hareket eder mi? 

Parsiyel diş protezlerin kancaları, protezi yerinden çıkarmayı önlemektedir, bu sebeple yemek yerken hareket etmezler. Zamanla kancalarda gevşeme görülebilir. Bu durumda da kancalar kolayca sıkılaştırılarak protezin oynaması engellenir. 

Estetik olarak memnun kalınır mı?

Parsiyel protezin dişten destek aldığı kısımlarında kancalar mevcuttur. Kancalar metal renginde olduğu için ön bölgedeki görülen dişlerde tutuculuk sağlandığında estetiği kötü yönde etkileyebilir.

Kullanım sırasında nelere dikkat edilmeli? 

Tam diş protezlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenlere ek olarak takıp çıkarırken kancalara zarar vermemek gerekir. Takıp çıkarma işlemleri yavaş ve dikkatli şekilde yapılmalıdır. Diş protezinin tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra çene kapatılmalı, protez çeneyi kapatarak yerleştirilmeye çalışılmamalıdır, aksi takdirde kancalar eğilip kırılabilir.

Dişler düştüğünde ve ya kırıldığında tamir edilebilir mi?

Tam protezde olduğu gibi parsiyel protezde protezin nereden kırıldığı da önemli olmakla beraber kaide kısmı ve dişler kolaylıkla tamir edilebilir. Kancalar kırılırsa yine ağızdan ölçü alınarak tamir edilebilir.

 Tamir işlemi ne kadar sürer?

Tam protezlerde olduğu gibi parsiyel protezlerde de kırığın biçimi ve boyutuna bağlı şekilde değişmekle beraber genel olarak 1-2 günde tamiri mümkündür.

Şeker hastaları kancalı diş protezi kullanabilir mi? 

Tam protezlerde olduğu gibi parsiyel protezler de hemen hemen her hastaya uygulanabilir, şeker hastalarına da rahatlıkla uygulanabilir. Uygulama sonrasında ağızda meydana gelebilecek vuruk ve yaraların iyileşmesi uzun sürebilir, ayrıca ağız kuruluğu problemi de olabileceği için özel jeller ve yapay tükürük kullanımı gerekli olabilir.

Kemik erimesi olan hastalar kullanabilir mi?

Parsiyel diş protezlerinde kemik dokusunun hacmi çok önemli değildir. Mevcut dişlerden de destek alınarak yapılan bir protez olduğu için dişlerin sağlamlığı ve boyutları önemlidir.

Allerjik olan hastalarda mümkün mü? 

Öncelikle alerji testi yaptırılıp nelere alerji olduğu belirlenmelidir. Parsiyel protezlerde metal ve akrilik malzeme kullanılır. Metal alerjisi mevcutsa hangi metale karşı olduğu tespit edilip başka bir metal kullanılarak protez uygulaması uygulanabilir. Fakat akriliğe karşı alerji varlığında parsiyel protez kullanımı mümkün değildir, bu durumda implant destekli diş protezleri kullanılabilir.

Kullanım ömrü ne kadardır? 

Parsiyel protezler iyi bakım ve hijyen sağlandığında uzun seneler hizmet etmektedir. Zayıflama veya kemik erimesi durumlarında seneler içinde protezde bollaşma ve oynama meydana gelebilir. Bunun dışında kullanıma bağlı şekilde kancalarda esneme ve kırılmalarla karşılaşılabilir. Ayrıca destek alınan dişlerin kaybı mümkün olabilir. Bu durumda da kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilebilir.

Uzun süredir kullanılan kancalı diş protezi bollaşıp oynamaya başlarsa ne yapılabilir?

Zayıflama ve kemik erimesine bağlı şekilde meydana gelen bollaşma ve oynamalar için mevcut proteze besleme yapılarak tekrar uyumu sağlanabilir, alt ve üst çenelerde çok fazla değişiklik mevcutsa protezi tekrar yapmak gerekebilir. Bunların dışında kancalarda esneme veya kırılma mevcutsa kancalar sıkıştırılabilir veya tamir edilebilir.

Kancalı protezin kancalarının daha estetik olması için diş ve ya diş eti renginde yapılabilir mi?

Evet mümkündür. Parsiyel protez kancaları diş gibi beyaz renkte veya diş eti gibi pembe renkte yapılır, fakat kırılma riskleri yüksek olduğundan her vaka da uygulanamayabilir ve dikkatli kullanım gerekir.

Kancalı protezin kancasız alternatifi mevcut mu?

Parsiyel protezin kancasız alternatifi hassas bağlantılı (çıtçıtlı protezler) protezdir. Protezin dişlerden destek aldığı kısmı protezin içindedir ve görünmez.

Kancalı protez yapılırken mevcut dişlere bir işlem uygulanır mı?

Parsiyel protez var olan dişlere bir işlem yapılmadan, çeneden ölçü alınarak direk şekilde de uygulanabilir.

kancalı protezler

kancalı protezler