Özellikle 10-15 yaş arası büyüme ve gelişim çağı, ideal tedavi yaşıdır. Bu yaşlarda tedavi daha kolay ve hızlı gerçekleşirken maliyet açısından da daha avantajlı olur.

Çocukların düzenli diş hekimi kontrollerinde her zaman ortodonti kontrolü yapılmayabilir. Bu yüzden süt dişlerin, yeni gelişen dişlerin kontrolü ve çene yapısının analizi için mutlaka bir ortodonti uzmanına danışmalısınız. Çocuğunuz 6-7 yaşından itibaren mutlaka ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Çocuğunuzda alt veya üst çenenin çok önde veya geride olduğunu, ağzın ve dişlerin çapraşıklığı, ağızdan nefes alma, parmak emme gibi durumlar fark ediyorsanız mutlaka muayene edilmelidir.

Öne doğru yönelmiş dişlerde (dişleklik) 9-10 yaşından önce müdahale gerekir. Çocukların hareketli etkinliklerinde darbe alabilecek fırlak dişler, alt dişler tarafından desteklenmediği için kırılma, çatlama gibi durumlara daha müsaittir. Damaklık ile tedavi edilebilecek durumlar, süt dişleri döneminde dahi uygulanabilir. Sabit diş telleri ise aksi süt dişleri düştükten sonra ve diş gelişimi tamamlandıktan sonra yapılır. Bu da ortalama 12-13 yaşa denk gelir. Erken tespit edilen diş bozuklukları, takip altında tutulabilir. Bu durumlarda düzenli kontrol ile tedavinin başlatılacağı zaman belirlenir.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı